Letní měsíce nám v DEVINNu již tradičně přinášejí trochu jiné pracovní tempo, protože s naším vodíkovým generátorem H2BASE poháníme hudební festivaly a další akce. Spolupráce s Rock for People je svým rozsahem tradičně nejintenzivnější, o to větší je nám ctí, že se stává tradicí.
Po loňské premiéře, kdy jsme pro Rock for People Hope s návštěvností okolo 7000 lidí napájeli konferenční stage, návštěvnost letoš již plnohodnotného ročníku skočila na 35000 návštěvníků. To se odrazilo na návštěvnosti i potřebném odběru, který – i když naším úkolem bylo živit stejnou stage jako loni – o něco stoupl.
Protože víme, že opakovaný vtip už není vtipem, chtěli jsme po loňské světové premiéře vodíku na hudebním festivalu zkusit zase něco nového. Proto jsme oslovili několik českých dodavatelů s trochu unikátní prosbou – získat pro tuto akci jako zdroj energie zelený vodík. Tento požadavek se podařilo dotáhnout společně s českou divizí Air Products.
„Zelený vodík vyráběný společností Air Products elektrolýzou pomocí větrné energie má certifikát CertifHy celoevropského systému GO pro transparentní trh s nízkouhlíkovým a obnovitelným vodíkem,“ uvedla manažerka pro rozvoj vodíku ze společnosti Air Products Zuzana Janatová. Výrobu tohoto vodíku z více než 90 % zajistily větrné elektrárny.
A jak jsme to s naším H2BASE celé zvládli? Oproti minulému roku, kdy jsme zaznamenali jeden výpadek, zcela na jedničku. „H2BASE fungoval zcela bezchybně. Živil světla, zvuk a obrazovku, a to bezproblémově i u větších vystoupení,“ říká Michal Thomes, ředitel festivalu Rock for People.
Kvůli velmi citlivé zvukařské technice jsme se pro letošní ročník rozhodli pořídit ke generátoru ještě UPS stanici, která se postarala o stabilizaci výstupního proudu. Ta ještě vylepšila námi poskytovanou službu.
Zdánlivě to může vypadat, že jsme s velkými akcemi pro letošek skončili, opak je ale pravdou. Právě v těchto dnech náš tým společně se zástupci Ameby – tedy organizátory Rock for People – odjíždí do Polska, kde by H2BASE měl napájet stejnou stage jako v Hradci. Tentokrát ale na největším polském hudebním festivalu Open’er.
Zářná budoucnost také čeká Park360, tedy hradecký areál, kde se každoročně Rock for People odehrává. Podle Jana Freidingera z týmu Ameby by měl být celý festival, a tedy i Park360, ve kterém se akce odehrává, do roku 2030 soběstačný a veškerá pódia by měla být napájena z obnovitelných zdrojů.
„V rámci parku bychom chtěli vybudovat například několik solárních elektráren, a to na střechách hangárů, které budou ‚sbírat‘ energii pro veškeré akce, které se tady konají. Takže i tu velkou stage, která tady letos je, bychom rádi do roku 2030 napájeli díky této energii, bez emisí,“ vyjádřil se Freidinger pro Český rozhlas. A i u tohoto projektu se počítá s vodíkem jako energetickým médiem.
Zobrazit všechny